شکار

 
کبوتر 5 - پرورش کبوتر گوشتی
نویسنده : محمد رضا - ساعت ۱٠:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٢۳
 

پرورش کبوتر گوشتی

سرمایه گذاری مناسب، نوین و ارزشمند

پرورش کبوتر گوشتی به عنوان یکی از سرمایه گذاری های نوینی است که می تواند  نقش اساسی در امنیت غذایی و به خصوص تولید پروتئین حیوانی ایفا کند. در کشورمان پرورش کبوتر تاکنون بیشتر جنبه تفریحی، سرگرمی و زینتی داشته و کمتر کسی به طور جدی به جنبه خوراکی آن پرداخته است.

گوشت کبوتر به عنوان منبع پروتئین

یکی از منابعی که می توان از آن جهت تولید پروتئین در کنار منابع دیگر پروتئین نظیر : گوشت مرغ، گاو و گوسفند استفاده نمود ، کبوتر است.

کبوتر پرنده ای است از خانواده ( (Colombifomes اهلی و حلال گوشت به اقسام گوناگون در رنگ های متنوع که اقسام معروف آن عبارت است از: کبوترهای اهلی یا خانگی، کبوتر صحرایی، کبوتر چاهی، کبوتر کوهی، کبوتر قاصد یا نامه بر، کبوتر طاووسی و بسیاری ارقام دیگر. کبوتر به واسطه ی زیبایی آن و مؤانستش با انسان و این که آزارش به هیچ حیوانی نمی رسد، تمام قرون و اعصار محبوب نسل های بشر بوده و امروز نیز اسباب سرگرمی و مورد علاقه ی عده ای از مردم جهان است و این پرنده نجیب و زیبا به منظور استفاده از گوشت و کود آن و یا به منظور نمایش پرواز یا استفاده برای بردن پیام و نامه در مواقع قطع ارتباط تلفن و رادیو و نظایر آن در اغلب کشورهای دنیا نگهداری می شود. به طور کلی کبوتر برای استفاده از گوشت و کود و یا برای تفریح و پرواز تولید و تکثیر می شود. در کشاورزی و دامپروری هدف از پرورش کبوتر گوشت و کود آن می باشد. بنابراین برای این منظور باید از نژادهای درشت سفید که مرتبا تخم گذارده و جوجه درمی آورند، استفاده شود. کبوتر نسبت به عوامل و شرایط نامساعد محیطی از قبیل گرما و سرما و همچنین نسبت به بیمار یها دارای مقاومت نسبتا خوبی بوده و نیز به دلیل قدرت ترمیمی فوق العاده  زیادی که بدنش دارد، زخم ها و جراحاتش )به انحاء مختلف( خیلی زود التیام می یابد. مزیت دیگر این پرندگان، باروری خوب و ازدیاد نسل شان است؛ بدین معنی که علی رغم دشمنان زیادی که دارند، این موضوع دارای اهمیت زیادی می باشد. و از مزایای غیرقابل انکار جهت پرورش این پرنده مانوس با انسان این است که احتیاج به مکان وسیع و بزرگ ندارد. یک جفت کبوتر نر و ماده متوسط سالیانه می تواند 10 الی 14 جفت جوجه تولید کند. بدین ترتیب: 50 جفت کبوتر متوسط سالیانه 500 - 700 500 ، جفت کبوتر متوسط سالیانه 5000 - 7000 و 5000 ، جفت کبوتر متوسط سالیانه 70000-50000 جفت جوجه تولید می کنند.

 

گوشت جوجه کبوتر

معمولا جوجه و بچه کبوتر که به اصطلاح )نوجه کبوتر( یا )فره( نامیده می شود، به کبوتری اطلاق می گردد که مدت 25 الی 30 روز از مدت عمرش گذشته باشد و آماده جدایی از آشیانه است. جوجه در این موقع بین 12 تا 24 اونس یا 336 تا 672 گرم )هر اونس معادل 28 گرم می باشد( وزن داشته و برای تهیه خوراک آماده است. باید در نظر داشت که جوجه های تازه رسیده به نحو محسوسی بیش از کبوتران بالغ در کالبد خود پروتئین قابل هضم و جذب دارند و در عین حال عضلات و اعصاب انعطاف پذیر در پوست آنان کمتر از کبوتران بالغ است. ضمنا بدن نوزادان پرونوپلاسم مایع بیشتری داشته و از لحاظ ویتامین B و فسفر از والدین خود غنی تر می باشد.

بدن جوجه کبوتر از بافت ظریف تری تشکیل شده و گوشت لذیذتری دارد. همچنین گوشت نوزادان تردی خاصی داشته و به سهولت در معده هضم می گردد. روی این اصل پزشکان برای افراد علیل و بیمار خوردن آن را اکیدا توصیه می کنند. مضافا به این که یک جوجه کبوتر سالم دارای حجم و وزن مناسبی می باشد. در ایران کبوترهای درشت و پرنسلی وجود دارند که برای استفاده از گوشت باید آنها را نگهداری و جهت تولیدمثل و تکثیر آن نژاد را پرورش داد. این نژاد که به رنگ سفید است به )کبوتر شاهی( معروف بوده و نسبت به سایر کبوتران ایران جثه درشت تری داشته و تا 14 جفت  جوجه در سال می دهد.

 

نژادهای کبوتر گوشتی

کبوتر دارای انواع زیادی است، ولی آنچه که در دنیای امروز پرورش و نگهداری آن را توصیه می کنند، انواع ممتاز آنها را در ذیل معرفی می کنیم )این نژادها در سال های اخیر به ایران هم آورده شده اند(.  کبوترهای ممتاز و پرنسل که برای جفت گیری و تکثیر مورد استفاده قرار   می گیرند  بارتند از:

کبوتر کینگ یا شاه کبوتر ( : (King

در سن بلوغ وزن آن به 30 اونس ) 840 گرم( بالغ می گردد. دارای کالبدی کشیده و مستقیم و دم افقی است. استحکام بال ها بسیار زیاد و اندام محکم که قسمت خلفی جثه کاملا مدور و سینه عریض می باشد و گردن ستبر و شکیل بوده و جمجمه اش گرد و بزرگ، به رنگ سفید و مخطط است. یک جفت نر و ماده سالانه بین 16 تا 22 جوجه می دهند. وزن جوجه ها معادل 16 تا 24 اونس ) 448 تا 672 گرم( می باشد. رنگ پرها در کلیه قسمت های بدن سفید یکدست است.

 

2 کبوتر کارنئو ( :(Carneo

این کبوتر در تولید جوجه معروفیت تام دارد ولی از لحاظ جثه از کینگ به طور محسوسی کوچکتر است. وزن کبوتر بالغ تا 26 اونس ) 728 گرم( و جوجه کبوتر 21 تا 25 اونس ) 588 تا 700 گرم( است. در این نژاد نوع سفید و قرمز آن معروف است. رنگ نوع قرمز آن تقریبا به رنگ  شاه بلوط و بسیار زیباست.

 

3 کبوتر موندن سوئیسی ( :(Swissmodaine

حداقل وزن این نژاد در سالخورد هها 32 اونس ) 8 گرم( و جوج هها 28 اونس ) 784 گرم( است. این نژاد تنومند بوده و دمش پایین افتاده، معمولا به رنگ سفید می باشد.

4 کبوتر هومر ( (Homer

کبوتر غولآسای هومر، تنها نژادی است که جوجه های درشت و مناسبی به وجود می آورد. و بیشتر کارشناسان این نوع کبوتر را برای جوجه کشی مناسبتر می دانند. این نژاد دو خاصیت ممتاز دارد: یکی آن که از جمله بارورترین و پرنسل ترین پرندگان به شمار می آید. و دیگر این که برای تغذیه انسان گوشت مناسب و لذیذی دارد. این نژاد دارای رنگهای مختلف است که معمو لتر از همه، رنگ های آبی و سفید را می توان نام برد.

 

انواع دیگر

کبوترهای دیگری که از لحاظ جوجه کشی کم و بیش حایز اهمیت می باشند، عبارتند از کبوتر رانت ( ، (Runt

کبوتر مجار ( Hungarian )،

 

 کبوتر مالت ( (Maltese

که عموما پاها و گرد ن دراز و کالبد محکم و کوتاه دارند.


 
comment نظرات ()
 
 
کبوتر 4 - شکار کبوتر
نویسنده : محمد رضا - ساعت ٧:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٥
 

شکار کبوتر

شکار کبوتر از دیر باز به عنوان یک مشغله برای تامین گوشت در میان ایرانیان مرسوم بوده است. کبوتر خانه های موجود در اصفهان یکی از منابع تولید طبیعی و ارزان گوشت در دیر باز استفاده می شده است. امروزه هم به صورت مجاز با تفنگ های بادی کالیبر های 4.5 و 5.5 و تفنگ های ساچمه زنی صورت می گیرد. زمان شکار کبوتر از اول شهریور تا آخر اسفند ماه می باشد که در روز های جمعه و پنج شنبه  از یک ساعت بعد از طلوع صبح و یک ساعت مانده به غروب آفتاب می باشد. در ضمن در هر سفر شکاری 10 پرنده می باشد.


 
comment نظرات ()
 
 
13 به در و دشت
نویسنده : محمد رضا - ساعت ۱٢:۳٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۱٢
 

با سلام خدمت تمامی طبیعت دوستان. روز طبیعت را به همتون تبریک میگم و امید وارم سال خوبی در پیش رو داشته باشید.


 
comment نظرات ()
 
 
کبوتر 3 (اصطلاحات کبوتر بازی)
نویسنده : محمد رضا - ساعت ۱۱:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٩/۱/٧
 

اصطلاحات کبوتربازی

این کول و آن کول:به کبوترانی که در موقع پرواز از حدود لانه خارج و به راست و چپ و شمال و جنوب متمایل می شوند میگویند به این کول و ان کول میرود.

بوم دار:به کسانی گفته می شود که در استخدام پرورش دهنده بوده و نگه داری و نظافت کبوتران،لانه ان ها و نیز هر انچه که مربوط به کار پرندگان است را به عهده دارد

بازی دار:به کبوترانی گفته میشود که در اسمان به نمایش می پردازند و ملق می زنند و پرواز خود را زیباتر می کنند(بازی دار می گویند)

بریدن:به کبوترانی اطلاق می گردد که در هنگام پرواز با اشکال مواجه شده و نتواند توقعات صاحبش را براورده نموده و حد نصاب لازم را بدست بیاورد و زودتر از ساعت متعارف به لانه بازگردد و نیز نتواند خود را کنترل نماید می گویند بریده است.

بازی کردن:به کبوترانی که در هوا(اسمان)معلق می زند و نمایش می دهند را می گویند بازی می کند.

برفی شدن:به کبوتری که سفیدی برف همه جا پوشانده چشمانش را بزند و قادر به تشخیص نباشد و نتواند به لانه بازگرددمیگویند برفی شده است.

تو بند افتادن:به کبوترانی که از زیاد بازی کردن و معلق زدن دییگر قادر به پرواز نباشند و در اثر این واقعه بر هر بامی پا می گذارند می گویند بند شده است.

پس آمدن:به کبوتری گفته می شود که پس از چند مدتبه لانه خود باز گردد(البته کبوتریکه در اثر اتفاقی نتوانسته به لانه برگردد)می گویند پس امده و این کبوتر بسیار مورد توجه پرورش دهندگان است.

پشت دری:به کبوترانی گفته می شود که پرواز چندانی نداشته و از خود هنری نشان نمی دهند و به اصطلاح نامرغوبند و فقط برای جلد کردن انواع دیگر از ان ها استفاده می شوند می گویند پشت دری.این کبوتران اغلب در بیرون از لانه و پشت در قفس روزشان را به شب می رسانند.

پر بستن:به کبوترانی که هنوز لانه را به درستی نمی شناسند و نبایستی پرواز کنند و پرهایشان را به وسیله نخ می بند ند به این عمل پر بستن می گویند.

تو لک کردن:در مواقعی از سال مانند اخر تابستان و یا پس از فصل جوجه گیری کبوتران شروع به ریختن پرهای کهنه کرده و پرهای نو را جایگزین ان پرها می کنند در این مقع می گویند کبوتر تو لک کرده است.

تن کردن:وقتی کبوتران را با یکدیگر جفت می کنند می گویند تن کرده ایم .

تنگ بام:به کبوترانی که نزدیک ام پرواز می کنند می گویند تنگ بام امده اند.

تیپ:به دسته ای از کبوتران که با یکدیگر در پروازند تیپ گفته می شود.

تیپ باز:به پرورش دهندگانی که نقش را پرورش می دهند و به صورت دسته جمعی کبوتران را به پرواز در می اورند تیپ باز می گویند.

جلد کردن:وقتی پرورش دهنده ای کبوتری را به لانه عادت داده و پرنده پس از پرواز به لانه بازگرددبه این روش جلد کردن می گویند.

چشم تا به تا:به کبوترانی که چشمانی دو رنگ دارند یعنی هر کدام از چشمانشان یک رنگ است چشم تا به تا گویند.

چشم چغر:به کبوترانی گفته می شود که چشمانی بین زرد و قرمز داشته باشند.

چشم خروسی:به کبوترانی که چشمانی به رنگ خروس و قرمز دارند اطلاق می شود.

حمال:به کبوترانی که برای ازدیاد نسلی بهتر از ان ها استفاده شده و به جای جفت اصلی بر روی تخم ها خوابیده و جوجه ها را بزرگ می کند میگویند حمال.

حریف:به کسی که در مقابل پرورش دهنده دیگری قرار گرفته و کبوتران طرف مقال را صید نموده و به او پس نمی دهد می گویند حریف.

خوش سو:به کبوترانی که بسیار زود به لانه عادت نموده و لانه را سریعا شناسایی می نمایند خوش سو می گویند.

دم کل:به کبوتری که دم ان کنده شده و بی دم است دم کل گویند.

دان گیری:یکی از مراحل پرواز کبوترها تحت رژیم قرار دادن ان هاست به این رژیم که مقدار معینی دانه را در روز به ان ها می رساند دان گیری گویند.

داور:به معتمدی وارد به کار پرورش و مسابقه که طرفین برای مسابقه در نظر می گیرند و حرف او را کاملا قبول دارند داور می گویند.

دم فاق:به دم کبوتری گفته می شود که یک یا دو عدد از پرهای دمش دو شاخه باشد.

رم کردن:وقتی که کبوتر بر اثر دیدن حیوان شکارچی مانند عقاب و یا صدای بلند ناهنجار به پرواز در امده و بی اختیار به این طرف و ان طرف بپرد می گویند رم کرده است.

سئله:محل فروش کبوتر و وسایل مربوط به نگه داری ان.

سئله دار:شخصی که مغازه کبوتر فروشی و پرندگان زینتی دارد.

ساخته شدن:وقتی کبوتر توسط پرورش دهنده به امادگی جسمی برسد میگویند ساخته شده است.

سر دادن:وقتی پرورش دهنده کبوتران خود را پرواز می دهد می گویند کبوتر سر داده است.

سر پر:به کبوترانی که پس از کشیدن پرهایشان و رشد مجدد ان قبل از رسیدن کامل پرها به اندازه ای که بتواند پرواز کنند می گویند سر پر شده است.

فروبازی:وقتی کبوتر در اسمان نمایش می دهد میگویند فرو بازی می کند.

قلم کردن:کبوترانی که شاه پرهای ان را بچینند قلم شده اند.

قِل و واقِل:به جوجه کبوترانی که از سر شادابی حرکاتی نمایشی در اسمان انجام می دهند می گویند قل و واقل میکنند.

قیچی:به کبوترانی که پرهایشان را چیده باشند.

قرص بازی کردن:وقتی کبوتر نمایش هوایی خود را به طور کامل انجام دهد می گویند قرص بازی میکند.

غریب:به کبوترانی که به طور اتفاقی به لانه خودی وارد می شوند غریب می گویند.

غلط انداز:پرهایی که دور از چشم پرورش دهنده در بال های کبوتران رشد کرده باشد و موجب شود پرنده بی اختیار به پرواز دار اید غلط انداز می گویند.

کلنگی:به کبوتران نرو ماده میگویند کهن زدیک به تخم گذاری هستند و در همه جا در پی هم حرکت و یا پرواز می کنندو بیشتر هم نر به دنبال ماده است به این عملشان کلنگی می گویند .

کِرِ هَم:به جوجه های یک کلک که شبیه و هم سن و سال هم هستند کر هم گویند.

کنار در کردن:هر کبوتری که به سن بلوغ رسیده و برای ازدیاد نسل اماده شده باشد پر دهم که بلند ترین شاه پر بالش هست را نیز می اندازد و بدین ترتیب بلوغ کامل حاصل شده که در اصطلاح به این گونه پرندها می گویند کنار در رد کرده است.

کل: به دسته ای از کبوتران که به صورت فشرده در اسمان پرواز می کنند .

کبک کردن:کبوترانی که می خواهند برای مسابقه اماده کنند در ایام بهار پرهای بال و دمشان را به یکباره می کشند و به کبوتری که نه دم دارد و نه بال کبک کبک می گویند.و کسی که این عمل را انجام می دهد می گوید کبک کرده ام.

کت گرفته:کبوتری که بر اثر بیماری و یا پرواز یک یا هر دو بالش گرفته و خشک شده و دیگر قادر به پرواز نباشد می گویند کت گرفته شده است.

مایه:به کبوترانی که برای جفت گیری و ازدیاد نسل در نظر گرفته می شوند و پس انداز سال ها مرارت و زحمت هستند می گویند مایه کبوتر هستند.

مایه گیر:به کبوترانی که به ارتفاع زیاد را تجربه و پرواز می کنند و بالا می روند می گویند مایه گیر شده است.

مفت باز:به پرورش دهنده ای که پرندگان خود را قبل از جلد کردن کامل به پرواز در اورده و کبوتران مبتدی و بدون شناخت لانه خود را گم کنند.

مفلق:به کبوترانی که بین سنین جوجگی و بزرگ سالیند مفلق می گویند.

میان تو:به کبوترانی که در ارتفاع متوسط پرواز می کنند می گویند به میان تو رفته اند.

میان تو سنگین:به کبوترانی که در اسمان به علت ارتفاع زیاد سو سو می زنند می گویند به میان تو سنگین رفته اند.

نا جلد:به کبوتری گفته می شود که هنوز لانه خود را به درستی نمی شناسد.

نشان کردن:کبوتران پروازی را هنگام پرواز برای شناسایی بیشتر در آسمان یا زمین علامت گذاری می کنند و به این عمل می گویند نشان کرده اند.

ناحریف : به پرورش دهندگانی می گویند که هرگاه کبوترانشان بر بام یکدیگر بنشینند برای یکدیگر هدیه می برند ناحریف می گویند.

نما پریدن : به کبوترانی که در جلوی چشمان پرورش دهنده بپرد و پرواز نماید می گویند نما می پرد.

نی بندی : به چوبهایی که در قفس نصب می شوند تا کبوتران بتوانند به راحتی بر روی آنها نشسته و استراحت نمایند اصطلاحا نی بندی می گویند.

وِ شویی : به کبوتری که هیچ گونه محل و مسکنی نداشته و زندگی را باری به هر جهت می گذراند و نیز در حد بسیار پایینی از مرغوبیت است.

واریز کردن : کبوتران بعد از یک دوره پروازی به طرف پایین سرازیر می شوند که تعدادی از آنها بر بام خو نشسته و تعدادی دیگر مجددا بجای اول خود که همانا بالاترین قسمت آسمان است باز می گردند که پایین آمدن ناگهانی کبوتران را واریز کردن می نامند.

هِرِش : هرش به معنای دفعه است و در اصطلاع کبوتر داران هربار که کبوتران به پرواز در آیند می گویند یک هرش پریده اند.


 
comment نظرات ()